Oficiální parkoviště letiště Ruzyně není právě dvakrát levné. Nemusíte se ale omezovat jen na tuto možnost. Co dělat s autem, než odletíte?

Spousta, neřkuli většina cestujících nechává před svým odletem auto na parkovišti u letiště Ruzyně, které je provozováno samotným letištěm. Určitě se nejedná se špatnou variantu, ale rozhodně stojí za to poohlédnout se i po alternativních řešeních. Některá z nich vám nastíníme na následujících řádcích.

 

Parkoviště u letiště má své výhody, počítejte ale s tím, že si připlatíte

Parkovací možnosti na ruzyňském letišti jsou v zásadě trojí. Jedná se o:

  • Krátkodobé stání v řádu minut. Tato možnost vás nebude stát nic, pokud na letiště jen někoho vezete či vyzvedáváte a nezdržíte se zde s autem déle, než 15 minut. Pokud limit překročíte, vyjde vás stání zde na 100 korun za každou půlhodinu. Čtvrthodinku zdarma lze využít jen jednou za den. (vaše SPZ je při příjezdu načtena, pokud se vrátíte víckrát, systém to pozná a budete platit standardní poplatek).
  • Krátkodobé stání v řádu hodin. Pokud chcete doprovodit své blízké před odletem, nebo se kupříkladu plánujete na letišti s někým sejít, čtvrthodinka vám asi nepostačí. Letiště nabízí i parkování na několik hodin, přičemž za jednu hodinu zaplatíte 60 korun.
  • Dlouhodobé stání. Auto můžete samozřejmě nechat na letišti dlouhodobě. Týden stání vás bude stát necelých 1000 Kč, pokud zde necháváte auto déle, vyjde vás to v průměru na den o něco levněji. I tak nejde ale právě o nejlevnější řešení.

Co se letištních míst týče, kapacitně zatím dostačují. Zda tomu tak ale bude i v dalších letech je otázkou – provoz na pražském letišti je rok od roku větší.

Co takhle zkusit parkování jinak?

Ve větší či menší blízkosti ruzyňského letiště se nachází soukromá parkoviště, která nabízejí vlastní místa ke stání. Fyzickou vzdálenost k terminálům pak pomáhají překlenout vlastní kyvadlovou dopravou, která již bývá zahrnuta v samotné ceně parkování. Princip je jednoduchý. Po zaparkování vás řidič jednoduše odveze svou dodávkou na letiště přímo k terminálu. Jakmile přiletíte zpátky, dáte telefonicky vědět a budete opět vyzvednuti a přivezeni zpět ke svému vozu.

Úroveň těchto takzvaných offsite parkovišť může kolísat, ta nejlepší z nich se ale mohou směle měřit s oficiálním letištním jak co do palety služeb, tak co do kvality parkovacích míst. A co se ceny tohoto řešení týče, strčí ceny na letištním parkovišti hravě do kapsy. Offsite parkování vás může vyjít klidně na polovičku (i méně) toho, co byste jinak platili za ponechání auta u letiště!

Mohlo by vás zajímat:  Jaké je nejlepší parkoviště u letiště Václava Havla v Praze a tipy na parkování zdarma!

 

Při valet parkování vůz předáte a zbytek není vaší starostí

Sice méně rozšířenou, ale nikoliv zanedbatelnou variantou je ještě takzvaný valet parking. Funguje to tak, že u společnosti, která tuto službu provozuje, nahlásíte dobu svého příjezdu (a odjezdu) a po vašem příjezdu již na vás bude čekat kvalifikovaný řidič, který vaše auto převezme a odveze na parkoviště dané firmy. Jakmile se vrátíte, v daný čas na vás bude řidič i s vaším autem zase čekat u terminálu. Můžete rovnou nasednout a vyrazit domů. Cena takovéto služby se zpravidla pohybuje někde mezi cenou onsite a offsite parkování.

Řada poskytovatelů může nabízet kromě samotného parkování i další dodatečné služby pro vašeho plechového miláčka, jako je mytí, čistění interiéru a sedaček nebo i dohuštění pneumatik. Je na vás, zda je budete chtít využít.

Tolik k vašim placeným možnostem parkování na letišti či nedaleko něj. V relativní blízkosti letiště je ale řada míst, kde lze nechat auto bezplatně. V sezóně se najdou i řidiči, kteří riskují a snaží nechat auto leckde v blízkosti letiště. Ale pozor, za parkování například na trávnících a veřejných prostranstvích hrozí až desetitisícové pokuty! Na téma bezpečného bezplatného parkování již bylo napsáno dost článků – jistě je na Googlu snadno najdete, zde vymezený prostor na toto téma již nedostačuje…

Která ze tří zde zmíněných možností se vám zamlouvá nejvíce? Jak jdete na parkování vy? Komentovat můžete níže!