Barvení obočí v těhotenství - ano či ne aneb Co doporučují odborníci

Barvení obočí v těhotenství řeší celá řada žen. V “běžné” situaci je takové barvení normální součást líčení, ale co když přijde gravidita? Co když je na cestě dítě? Máte obavy z toho, zda je bezpečné barvit si obočí během těhotenství? Předtím, než se rozhodnete pro jakoukoli změnu ve vašem kosmetickém režimu, je důležité zvážit veškeré faktory spojené s vaším aktuálním stavem. A v ideálním případě pak vše konzultovat s odborníky. 

Kromě přirozených obav o dítě však není nutné zapomínat ani na vlastní půvab. Uvidíte, že to zpravidla jde docela dobře skloubit.

 

Chcete si barvit obočí v těhotenství?

Každá žena může být krásná a to bez ohledu na věk nebo na svůj aktuální stav. Jste zvyklá si barvit obočí a hodláte v tom pokračovat i během těhotenství? Možná to půjde. Měla byste ale vědět, že při těhotenství dochází k zásadním hormonálním změnám, které mohou ovlivnit růst a vzhled obočí. Některé ženy si mohou všimnout, že jim obočí zhoustne nebo že se změní jeho barva. 

Tyto přirozené změny mohou vést k přehodnocení potřeby barvení obočí. Je také důležité si uvědomit, že organismus každé ženy reaguje na těhotenství jinak a změny v růstu a zbarvení obočí nemusí být vždy tak dramatické. Někdy zkrátka potřeba barvení obočí dočasně pomine, jindy nikoliv.

Pozor na rizika skrytá v chemii!

Chemické látky obsažené v některých průmyslově vyráběných barvách na obočí mohou obsahovat potenciálně škodlivé látky. Není to pravidlo, ale vyplatí se být ve střehu. Takový amoniak nebo peroxid vodíku, to jsou látky, kterým je právě v období těhotenství lepší se vyhnout. Tyto látky mohou proniknout do pokožky a dostat se až do krevního oběhu, což může mít negativní dopady na plod. 

Jste gravidní? Dbejte doporučení odborníků, z nichž většina radí nevystavovat se podobným látkám. Pokud chcete v barvení obočí pokračovat, je lepší vyhledat alternativní produkty nebo zvolit nějaké přírodní metody, které vám pomohou dosáhnout požadovaného vzhledu.

Názory odborníků se mohou lišit

Dermatologové, ale i gynekologové mohou mít na problematiku různé názory. Je-li řeč o bezpečnosti barvení obočí v těhotenství, je ale vždy rozumnější popřát sluchu spíše skeptikům. Proč zbytečně riskovat? 

Někteří odborníci doporučují zdržet se jakéhokoli chemického barvení během gravidity právě kvůli potenciálním rizikům. Jiní se naopak domnívají, že použití barvy na obočí je bezpečné, pokud jsou dodržena určité opatření. Když nevíte, jakou cestou se vydat, poraďte se raději hned s několika specialisty najednou. Uděláte si tak lepší představu o tom, co je a co není bezpečné.

Dbejte na bezpečnost, vyplatí se to!

Pokud se rozhodnete barvit si obočí během těhotenství, je důležité dodržovat některá rozumná bezpečnostní opatření. Při aplikaci barvy na obočí je klíčové mít na paměti, že některé chemikálie obsažené v barvách mohou být potenciálně škodlivé, a to zejména v citlivém období těhotenství. Proto je nezbytné provést alergický test minimálně 48 hodin před aplikací, abyste minimalizovali riziko nepříznivých reakcí. Dále je vhodné zajistit dostatečně ventilovaný prostor, aby se minimalizovalo vdechování par z chemikálií. Navíc je důležité pečlivě dodržovat návod k použití a mít na rukou ochranné rukavice, abyste omezili přímý kontakt s pokožkou.

Mohlo by vás zajímat:  Saténová dámská pyžama jsou luxus, který si může dopřát každý

Každopádně zvažte alespoň následující tipy:

  • Konzultujte vše se svým gynekologem před použitím jakéhokoli produktu na barvení obočí.
  • Používejte pouze bezpečné a certifikované produkty, které jsou označeny jako „bez amoniaku“ nebo „bez peroxidu vodíku“.
  • Ujistěte se, že prostor, kde se barvíte, je dobře větraný, aby se minimalizovala expozice škodlivým chemikáliím. 

 

Můžete se vydat i “přírodní” cestou

Obočí lze upravovat různě. Některé ženy například volí i alternativní formy kosmetiky, jako jsou například barvy na bázi rostlinných pigmentů. Je přinejmenším rozumné tuto přírodní cestu zvážit právě při těhotenství. A pokud snad preferujete bezpečnější alternativy k chemickému barvení obočí odjakživa, určitě to teď nebudete měnit. Nebylo by to vhodné. Dítě má zkrátka přednost. S tím asi budete souhlasit.

Henna nebo bylinné extrakty?

Řada žen používá hennu nebo bylinné barvy jako bezpečnější alternativu k tradičním chemickým barvám. Je však důležité si uvědomit, že i přírodní produkty mohou způsobit alergickou reakci, a proto je dobré provést test na citlivost kůže ještě před jejich použitím. Rozhodnete-li se pro přírodní barvení, můžete vyzkoušet i jiné možnosti, jako je například extrakt z rozmarýnu nebo kávové nálevy, které mohou dodat obočí přirozený odstín a zároveň splňovat přísné nároky na bezpečnost a to i s ohledem na aktuální graviditu. Vždy však dbejte na to, abyste měli před použitím jakéhokoli produktu pro barvení obočí proveden test na malé části kůže!

  • Oblíbená je především henna
  • Některé ženy nedají dopustit na extrakt z rozmarýnu
  • Jiné zkouší extrakty i z dalších bylin
  • Těhotné ženy občas zkouší i kávový nálev

Ptejte se kamarádek, třeba vám poradí

Mnoho těhotných žen ochotně sdílí své osobní zkušenosti týkající se v podstatě čehokoliv, co je v jejich stavu překvapilo, čehokoliv co je trápí. A barvení obočí? I s tím vám jistě nějaká kamarádka ochotně poradí. Některá se možná rozhodla přestat dočasně s barvami a to z obav o bezpečnost svého dítěte. Jiná se svých zvyklostí vzdávat nehodlá, ale používá jen testované produkty, které by měly být bezpečné. Další pak sáhne po osvědčené henně. Vždy je však rozumné poslouchat především vlastní tělo a radit se hlavně s odborníky. 

Mějte na paměti, že každá těhotná žena prochází jedinečným procesem a rozhodnutí ohledně barvení obočí je proto značně individuální. Dítě je ale vždy na prvním místě! Nebo by alespoň mělo být.